ضرورت نظم‌آفرینی منسجم «آنالیز ریسک» برای احیای آبروی بازرگانی و صادراتی

0
در هشتاد و ششمین جلسه هیأت‌مدیره اتحادیه انجمن‌های علوم گیاهپزشکی ایران، بر لزوم توجه به پیگیری برنامه «آنالیز ریسک» برای شناسایی و جداسازی محصولات حاوی مقادیر غیراستاندارد باقی‌مانده سموم و مواد شیمیایی تأکید شد.
به گزارش خبرنگار مزرعه سبز، این جلسه هماهنگی و هم‌اندیشی، روز جمعه 12 آذرماه 1400 مصادف با سوم دسامبر، روز جهانی بدون سم، با حضور رؤسای انجمن‌های علمی به صورت مجازی برگزار گردید و گزارشی از کارگروه‌های روز بین‌المللی بدون سم (No pestieide use day) و همچنین روز پنجم دسامبر، روز جهانی خاک مورد بررسی قرار گرفت.
در پی انتشار اخباری مبنی بر ممانعت صادرات برخی محصولات غذایی به روسیه، دکتر رضاپناه، رییس اتحادیه انجمن های علوم گیاه‌پزشکی ایران در هم‌اندیشی روز جهانی بدون آفت‌کش‌ها بر ضرورت نظم‌آفرینی منسجم آنالیز ریسک برای احیای آبروی بازرگانی و صادراتی تاکید نمود.  وی افزود: آنالیز ریسک در درون خود انسجام رسانه، سیاست، مدیریت و علم را نهادینه کرده است.  جای تعجب است که سازمان‌های مسئول به جای ایجاد یک نظم کنسرسیومی و حتی منطقه‌ای، هر بار به فرافکنی، پاس‌کاری و گوشه‌ای از آیین‌نامه سال 1346 خود و جامعه را مشغول می‌کنند و در شرایط تحریم فرصت‌سوزی می‌نمایند.
The need for coherent regulation of risk analysisقابل توجه است که در شماره مهرماه مجله «دام، کشت و صنعت» نیز در گفت‌وگو با این دانشمند ارزنده کشورمان، موضوع آنالیز ریسک را در جهت پیشگیری از چنین مسائلی مطرح کرده بودیم.
در این جلسه ضمن بحث و تبادل نظر در مورد برگشت برخی محصولات کشاورزی صادراتی ایران از روسیه به دلیل مشاهده برخی سموم، به ضرورت پیگیری برنامه «آنالیز ریسک» برای جداسازی اندک محصولات حاوی مقادیر پیش از حد استاندارد سموم و باقی‌مانده شیمیایی تاکید گردید. همچنین به موضوع آگاه‌سازی جامعه و نیز پیگیری این مسائل از طریق مدیران دولتی تأکید شد.
همچنین در جلسه فوق مواردی مانند پاسخ‌گویی بهتر به نامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص سامانه پیشنهادات نیز مورد طرح و بررسی قرار گرفت.

حسین کاظمی- کارشناس کشاورزی

انتهای پیام/

72 / 100
مقاله قبلیاجرای مدیریت پایدار منابع طبیعی در ایران
مقاله بعدیآزادیخواه در غیرمحرمانه: بازار محصولات کشاورزی دست دلال است

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید