تا دولت حمایت نکند کشاورزی هوشمند جان نمی‌گیرد

0
بخش کشاورزی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه بخشی اثرگذار در اقتصاد شناخته می‌شود. افزایش روزافزون تقاضای مواد غذایی و سهم بالای کشاورزی در حوزه اشتغال‌زایی بر اهمیت این بخش می‌افزاید؛ در این میان به واسطه تغییرات آب و هوایی، کاهش منابع و افزایش جمعیت، صنعت کشاورزی جهانی تحت فشار بسیاری قرار گرفته است و با تشدید غیرقابل پیش‌بینی بودن، جای تعجب نیست که تولیدکنندگان برای تقویت بهره‌وری تولید و مقاومت در برابر محصول به فناوری‌های پیشرفته روی آورند؛ اما این مهم در کشور ما به واسطه هزینه بالایی آن چندان مورد استقبال کشاورزان قرار نگرفته است.
با توجه به هزینه بالای کشاورزی هوشمند و عدم حمایت دولت از ترویج آن کشاورزان سنتی کمتر از این گونه شیوه‌ها استقبال می‌کنند؛ اما وزیر جهاد کشاورزی براساس قولی که داده است باید در مسیر کشاورزی هوشمند گام بردارد.
ذبیح ‌الله اعظمی‌ساردوئی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس، معتقد است کشاورزی هوشمند در دنیا رو به گسترش است، در حال حاضر کشاورزی به سه دسته سنتی، مدرن و هوشمند تقسیم می‌شود. کشاورزی سنتی در بخش‌های زیادی از کشور رواج دارد بخش زیادی از اراضی کشور به شیوه سنتی کشت می‌شوند و حداقل بهره‌وری را دارند.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی اخیرا ابراز کرده بخش دیگری از کشاورزی فعلی کشور کشاورزی مدرن است که با استفاده از تجهیزات و ادوات پیشرفته و حداقل نیروی کار بیشترین بهره‌وری را دارد. در شیوه کشاورزی مدرن از سیستم‌های نوین کاشت، داشت و برداشت استفاده می‌شود و بهره‌وری بالایی دارد.
وی با تاکید بر اینکه کشاورزی هوشمند به معنای استفاده از تجهیزات پیشرفته ماهواره‌ای، پهپادها، فناوری اطلاعات و آنالیز و ساده‌سازی اطلاعات است، می‌گوید: در کشاورزی هوشمند از نرم‌افزارها، سخت‌افزارها، تکنولوژی‌ها و فرآیندهای خودکار در جهت ساده کردن کشاورزی و افزایش بهره‌وری و کنترل از را دور است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح می‌کند: جمعیت جهان در حال رشد است و براساس پیش‌بینی‌ها در سال 2050 جمعیت جهانی به 10 میلیارد نفر می‌رسد؛ اما زمین‌های کشاورزی، جنگل‌ها و مراتع به دلیل گسترش شهرها و توسعه روستاها و تغییر کاربری رو به کاهش هستند.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی گفت: فائو برای تامین غذای مردم جهان پیشنهاداتی ازجمله کاهش ضایعات کشاورزی در مراحل کاشت، داشت و برداشت، افزایش سطح زیرکشت و افزایش تولید در واحد سطح که نیازمند کشاورزی هوشمند است را ارائه داده.
اعظمی با اشاره به اینکه یکی از تعهدات وزیر جهاد کشاورزی انجام کشاورزی هوشمند است و باید در این مسیر گام برداریم، تاکید می‌کند: کشاورزی هوشمند نقش بسیار زیادی در ایجاد امنیت غذایی ایران و جهان دارد. افزایش بهره‌وری، ساده کردن کشاورزی، صرفه‌جوی در نهاده‌های مورد نیاز مانند آب، کاهش هزینه تولید، افزایش کیفیت محصولات، کاهش نیروی کار، کاهش خسارت، تشخیص و کنترل آفات و جلوگیری از بین رفتن جنگل‌ها منابع طبیعی از جمله مزایای کشاورزی هوشمند است.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یکی از موارد استفاده از کشاورزی هوشمند در گلخانه‌ها و سیستم آبیاری آنها است، به خانه ملت می‌گوید: در کشاورزی هوشمند می‌توان با آفات باغات از جمله نخلستان‌ها مبارزه کرد. در مزارع بزرگ گندم آمریکا با استفاده از سیستم‌های ماهواره‌ای آفات شناسایی و با پهپاد در آن نقطه عملیات مقابله‌ای انجام می‌شود.

پریسا حیدری ـ کارشناس بخش کشاورزی

60 / 100
مقاله قبلیدر انتظار گرانی گوشت قرمز در زمستان باشید
مقاله بعدینخستین شلیک توپخانه‌ای مجلس به ساداتی‌نژاد

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید