وعده‌های بی‌سرانجام برای خرید تضمینی دام از عشایر

0
طرح خرید تضمینی دام از عشایر در حالی برای کمک به این قشر در شرایط خشک‌سالی رقم خورد که تا کنون همه مطالبات دام‌های خریداری شده پرداخت نشده و دامداران از نحوه خرید دام و قیمت پایین گلایه دارند.
از آن جایی که معیشت عشایر به دام و محصولات دامی وابسته است، شرایط اقلیمی به ویژه کاهش بارش‌ها و وقوع پدیده خشک‌سالی خسارات سنگینی را بر پیکره زندگی و بیشه این جامعه سنتی وارد و ادامه زندگی را برایشان سخت می‌کند. دامداری را در نظر بگیرید که همه دارایی‌اش ۱۰۰ گوسفند است.گوسفندانی که برای سیر کردن شکم‌های آنها باید به هر دری بزند، اما گرانی و کمبود خوراک سبب شده است تا سرمایه خود را روانه کشتارگاه کند چرا که چاره‌ای جز آن ندارد. جمعیت دامی عشایر استان بیش از یک میلیون رأس از نوع سبک و سنگین است که بخش زیادی از سرمایه دامی منطقه را در بر می‌گیرد.
در سفری که رئیس سازمان امور عشایری کشور در همان ابتدای سال به خراسان جنوبی داشت مقرر شد برای کمک به عشایر طرح خرید تضمینی اجرا و روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ رأس دام در استان خریداری شود. هرچند مدیران مربوطه معتقدند خراسان جنوبی جز استان‌های برتر کشور در زمینه خرید دام عشایر است اما عشایر از کند بودن طرح خبر می‌دهند.

اما و اگرهای دولت برای حمایت

قرار بود با طرح تضمینی خرید دام از عشایر خراسان جنوبی دست آنها در روزهای سختی گرفته شود اما این طرح همچنان بلاتکلیف است و عصای روزهای سخت عشایر نشده است.
عشایر خراسان جنوبی دل نگران دام‌های خود هستند، از سه ماه پیش قرار بود با اجرای طرح خرید تضمینی دام عشایر اقدام شود و هر کیلو دام زنده بین ۳۲ تا ۵۰ هزار تومان از عشایر خریداری شود، اما امروزه آنچه عشایر گلایه دارند این است که قیمت پایین است و با این رقم‌های اعلام شده دام از ما خریداری نمی‌شود.
یکی از عشایر شهرستان زیرکوه در گفتگو با خبرنگار بازار گفت: اوضاع دامداری عشایر حال و روز خوبی ندارد. مسئولان همان روزهای اول خرید دام عشایر حرف زیاد زدند و هر با که برای خرید مراجعه کردند به میزان محدودی دام از عشایر خریداری کردند و وعده خرید بیشتر را برای دور بعدی دادند اما هیچ خبری نشد.
حسینی با بیان اینکه برای خرید تنها سه گوسفند به خانه من مراجعه شده است، افزود: مقرر شد در ازای خرید دام زنده به ازای هر دام سه کیلو جو با قیمت دولتی ۳ هزار ۵۰۰ تومان به عشایر داده شود اما این وعده محقق نشده است.
یکی دیگر عشایر شهر عشق آباد طبس هم با بیان اینکه از من چند دام به صورت تضمینی خریداری شده است اما باگذشت دو ماه از خرید تا کنون هیچ مبلغی پرداخت نشده است، گفت: باید فکری به حال دام عشایر برداشت در این خشک‌سالی‌ها و گرانی آذوقه مانده‌ایم چه کار کنیم. دیگر عشایر شهرستان درمیان هم بیان داشت: در طرح خرید دام از عشایر به دلیل عدم وجود یک کشتارگاه صنعتی در استان مقرر شد دام به استان یزد ارسال کنیم.
احمدی گفت: هزینه حمل دام از استان به استان دیگر گران است و از آن جایی که دام در استان ما در روی کفه باسکول یک وزن داشته و تا وقتی که به استان یزد می‌رسد روی باسکول آنها وزن دیگری دارد و اینها دست به دست همدیگر می‌دهند و سبب می‌شوند برای عشایر صرفه نداشته باشد که دام خود را برای فروش به یزد ببرد. چرا که افت زیاد است.

نبود زنجیره کشتارگاه

دیگر عشایر دامدار درمیانی هم در گفتگو با خبرنگار بازار یکی از چالش‌های اساسی در این طرح را نبود زنجیره کشتارگاه در استان دانست و گفت: ظرفیت کشتارگاه‌های موجود در استان پیش سرد ۱۰۰ رأس است و بیشتر از این جوابگو نیست و ما عشایر از این گلایه داریم که ظرفیت خرید بسیار کم و سهمیه گویا اندک است و باید منتظر بمانیم تا سهمیه دیگری در نظر گرفته شود.

۵۰ درصد هزینه دام خریداری شده از عشایر پرداخت شده

مدیر شرکت پشتیبانی امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تا امروز ۵۰ درصد هزینه دام خریداری شده از عشایر خراسان جنوبی پرداخت شده است و مابقی هم پیش بینی می‌شود به زودی پرداخت شود.
مهدی روشن افزود: یکی از مشکلات تفاوت وزن باسکول ما در خراسان جنوبی و استان یزد بود که بعد از مکاتبات انجام شده با مرکز مقرر شد طبق موافقت‌های انجام شده باسکول استان ملاک قرار گیرد که با این موافقت نامه به نفع عشایر رقم می‌خورد.
وی در پاسخ به وعده ارائه جو با قیمت دولتی به ازای هر دام زنده به عشایر، ادامه داد: به ازای خرید هر کیلو دام زنده ۳ کیلو جو تخصیص یافته است که اتحادیه عشایر استان جو را تحویل گرفته است.

خراسان جنوبی رتبه دوم خرید دام از عشایر را دارد

روشن با بیان اینکه تاکنون ۱۶ هزار رأس دام از عشایر استان خریداری کردیم، افزود: خراسان جنوبی بعد از خراسان رضوی رتبه دوم در خرید دام از عشایر را دارد. ابتدای خرید دام از عشایر، هزینه حمل دام و کرایه تا یزد بر عهده شرکت پشتیبانی امور دام بود اما با دستورالعمل جدید شرکت این را قبول نمی‌کند.
روشن با بیان اینکه طرح خرید دام از عشایر در حال جریان است اما نسبت به چند وقت اخیر فروش و تحویل دام کمتر شده است افزود: در استان خراسان جنوبی بیشترین خرید دام تضمینی از عشایر شهرستان طبس بوده است.
وی معتقد است در بحث خرید تضمینی دام بهترین شرایط لازم را در خراسان جنوبی اجرایی کردیم چرا که ابتدا در دستورالعمل قید شده بود دام به صورت ترکیبی خریداری شود، در حالی که ما در استان خراسان جنوبی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از دام‌هایی که خریدیم دام ماده بود و این در حالیست که اگر قرار بود طبق مقررات عمل می‌کردیم این گونه نبود اما ما به منظور کمک به عشایر این ریسک را پذیرفتیم.
وی با تاکید بر اینکه طبق دستورالعمل باید دام تنها در کشتارگاه تحویل گرفته شود، افزود: با وجود این دستورالعمل در شهرستان‌های استان خراسان جنوبی دام را خریداری کردیم و به مرکز استان فرستادیم که با این کار کمک زیادی به عشایر شد.

تولیدات عشایر خراسان جنوبی ۵۰ درصد کاهش داشت

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی هم در گفتگو با خبرنگار بازار از کاهش ۵۰ درصدی تولیدات عشایر استان خبر داد و گفت: از ابتدای امسال تا کنون به دلیل شرایط سخت اقلیمی و خشک‌سالی بی سابقه میزان تولیدات عشایر در تولید گوشت قرمز، شیر، فرآورده های لبنی، تولید کرک و مو و پشم و همچنین گیاهان دارویی، تولیدات زراعی و باغی ۵۰ درصد کاهش یافته است.
مهدی عصمتی پور توزیع نهاده‌های دامی را یکی دیگر خدمات اداره کل امور عشایری دانست و به بازار گفت: از ابتدای سال ۱۹ هزار و ۷۳۰ تن نهاده دامی بین عشایر استان توزیع شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است.
گفتنی است، خراسان جنوبی چهارمین استان عشایری کشور محسوب می‌شود که عشایر آن امسال به دلیل کمبود بارندگی و خشک‌سالی شرایط سختی را می‌گذرانند و چشم امید به حمایت‌های دولت برای عبور از این مشکلات دارند.
مقاله قبلیمزیت سرمایه‌گذاری در صنعت قارچ
مقاله بعدیخشک‌سالی ابر چالش کشاورزی ایران

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید