دامپزشکی اولویت تصمیم سازی و تصمیم گیری

0
ضمن تبریک روز جهانی دامپزشکی به همه فعالان دامپزشکی جهان برای خدمات کم نظیر و بی نظیرشان با نگاه بهداشت محور و سلامت گرا که با به خطر انداختن جان خودشان در مبارزه، کنترل ، مراقبت ، پیشگیری، درمان و ریشه کنی بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان و تامین بهداشت عمومی جامعه، ارتقای سلامت محصولات دامی و نقش آفرینی در تجارت ببن المللی نقش بی بدیلی را در دولتها ایفا می کنند، باید گفت دامپزشکی نقش راهبری را در جهان واحد و  سلامت واحد به عهده دارد .

 

اینک دنیا متوجه شده پیشگیری از حدود هزار بیماری شناخته شده مشترک بین انسان و حیوان توسط دامپزشکی توانسته بزرگترین خدمت را به دنیا ارائه نماید و موفق شده برای کنترل و جلوگیری از پاندمی دهها بیماری مشابه کوید۱۹ تلاش نماید.

 

فراموش نکنیم از زمان خلقت بشر تا کنون مهمترین میزبان بیماریهای مشترک بین انسان و دام، حیوانات میباشند این به آن معنی است که عوامل بیماری‌زای خطرناک ویروسی، میکروبی، انگلی، قارچی و ….. اگر میزبان واسط نمی داشتند مستقیم به انسان‌ها سرایت می‌کردند و کنترل آن ناممکن و انتقال آن غیر قابل پیشگیری بود، باید همه اقشار جامعه خصوصا متولیان حکمرانی با تقویت دامپزشکی با هزینه ای بسیار کمتر از درمان و مبارزه با بیماریها، برای سلامت جامعه نقش آفرینی و مملکت داری نمایند.
بر این اساس  جایگاه حیاتی دامپزشکی و بهره گیری از توانمدی های آن  باید اولویت تصمیم گیری و تصمیم سازی قرار گیرد.

دکتر علیرضا رفیعی پور

رییس سابق سازمان دامپزشکی

مقاله قبلیتضاد منافع بازرگانی دولتی در خرید گندم داخلی یا سورچرانی به امید واردات گندم !
مقاله بعدیروز جهانی بذر

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید