حل بحران آب، نیازمند برنامه‌ریزی مدون و منسجم

0
اردکانی، استاد دانشگاه و عضو شورای تحقیقات کارست کشور معتقد است برای حل مساله آب، نیازی به خارج کشور نداریم و بلکه نیازمند هماهنگی بین دستگاهها و نهادهای قانونگذار در کشور هستیم؛ سازمانها بایستی با سیاست های یکسان به حل این مشکل بپردازند.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از ایرنا، پروفسور عزت الله رئیسی اردکانی اظهار کرد: برای حل بحران آب نیازی به کشورهای دیگر نداریم، ما از علم، دانش، تجهیزات و افراد متخصصی در این زمینه بهره میبریم اما نیاز است هماهنگی بین ارگانها و سازمانهای مختلف و نهادهای قانونگذار ایجاد شود.
عضو اتاق بازرگانی فارس، ادامه داد: حدود ۱۶ یا ۱۷ ارگان و سازمانمختلف در مسائل مربوط به حوزه آب نقش دارند اما متأسفانه هماهنگی خوبی میان این نهادها وجود ندارد و تا زمانی هم که هماهنگی نباشد نمی توانیم کاری از پیش ببریم.

عدم اتخاذ تدابیر پایدار برای حل بحران آب در سال های گذشته

استاد دانشگاه شیراز افزود: حدود هفده سال پیش بود که با انجام پژوهشها و مطالعاتی که در حوزه آب انجام دادیم متوجه شدیم که استان فارس با بحران آب روبهرو است، گزارشهای منتشر شده از وزارت نیرو نیز در سالهای گذشته حاکی از آن بود که ما با بحران آب مواجه هستیم و اگر تدابیر پایدار و مؤثر اتخاذ نشود، این بحران عمیقتر خواهد شد.
رئیسی اردکانی بیان داشت: بر همین اساس اقدام به راهاندازی انجمنی به نام توسعه سبز کردیم و جلساتی را با همکاری سازمان آب منطقهای و وزارت نیرو در شهرستانهای مختلف استان فارسو با هدف آگاهسازی و تبیین مسائل مربوط به بحران آب و ارائه راهکارهایی برای حل این مشکلات ترتیب دادیم.
او گفت: ما مشکل بحران آب را از هفده سال پیش در شهرستانهای مختلف استان مطرح و در جلسات مختلف ضرورت حل این بحران را گوشزد کردیم.
رئیسی اردکانی اضافه کرد: در آن زمان یکی از قوانین حفر چاه این بود کهتا شعاع ۶۰۰ متری هر چاه، چاه دیگری حفر نشود. اما ما اعلام کردیم که اگر حتی چاهی در فاصله 10 کیلومتری چاه دیگر، حفر شود در سالهای آینده با مشکل مواجه خواهیم شد، با وجود پیگیریهای که در این زمینه انجام دادیم نتوانستیم مانع از اجرای این قانون شویم و به دلایل مختلف به گوشزدهای ما توجهی نشد.
عضو شورای تحقیقات کارست کشور بیان داشت: بحران آب در شهرستان جهرم از سال ۱۳۵۴ توسط وزارت نیرو پیشبینی شده بود و این وزارتخانه اعلام کرده بود که تا حدود سی سال دیگر این شهرستان وضعیت نامطلوبی در حوزه آب خواهد داشت. همچنین گزارشهایی از وضعیت نابسامان آب در شهرستانهای داراب و فسا در سالهای گذشته منتشر و در این گزارشها به راهکارهایی برای بهرهگیری صحیح از منابع آبی اشاره شده بود. اما هیچ کس به این مسائل توجه نکرد.

ضرورت نصب کنتور بر روی چاه های کشاورزی

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز در ادامه نصب کنتور بر روی چاههای کشاورزی را یکی از مهمترین راهکارهای کوتاهمدت برای حل بحران آب دانست و گفت: در حال حاضر نصب کنتور بر روی تمامی چاه ها لازم و ضروری است. این امر کمکشایانی به توزیع عادلانه و مدیریت صحیح آب می کند.
رئیسی اردکانی یادآوری کرد: اگر کنترل و مدیریت در منابع آب صحیح نباشد شاهد خشک شدن چاه ها و عدم توزیع عادلانه آب در مناطق بالادست و پاییندست خواهیمبود. اما متأسفانه وزارت نیرو تاکنون نتوانسته بودجهای را به انجام این امر اختصاص دهد. این در حالی است که در طی این سالها سدهای عظیمی در کشور ساخته شده و بودجه موردنیاز برای این کار در مقایسه با بودجهای که به احداث سد اختصاص داده میشود رقم قابل توجهی نیست. البته من با ساخت سد مخالف نیستم اما نصب کنتور بر روی چاهها در شرایط کنونی بسیار ضروری است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر منبع اصلی درآمد هشتاددرصد شهرستانها از طریق فعالیت در حوزه کشاورزی تأمین میشود و نیاز است که هر چه سریعتر مجلس بودجه و اعتباری را برای نصب کنتور بر روی چاهها در نظر بگیرد. حدود ۱۵ سال است که این موضوع را مطرح کردهایم اما تاکنون اقدام مؤثری در این زمینه انجام نشده است.
رئیسی اردکانی اظهار داشت: متولیان امر در سال گذشته علت اجرایی نشدن این اقدام مهم را به وجود مشکلاتی برای تولید کنتور در کشور و دقیق نبودن کنتورها نسبت دادند که به اعتقاد من این مشکلات نباید مانع از تحقق این اقدام اساسی و مهم شود.
وی بیان کرد: در شرایطی که ما شاهد واردات محصولات و کالاهای مختلف به کشور هستیم میتوان زمینه واردات برای کنتور مورد نیاز جهت نصب بر روی چاههای آب را نیز فراهم کرد. نصب کنتور بر روی چاههای آب نباید بر عهده کشاورزان گذاشته شود بلکه این کار یک اقدام اساسی و زیربنایی است که باید توسط دولت و با بودجه دولتی صورت بگیرد.

لزوم بهره گیری از تکنولوژی های نوین

عضو اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: طبق آماری که مربوط به دو سال پیش است در کشورمان به ازای هر یک متر مکعب آب ۸۰۰گرم ماده خشک تولید میشود که متوسط جهانی آن ۱۲۰۰ گرم است. اگر ما بتوانیم تکنولوژی جدید را به کار بگیریم و از این تکنولوژی به خوبی بهره ببریم قطعا شاهد رشد یک و نیم برابری در محصولات با استفاده از همان میزان آب خواهیم بود. لذا بهرهگیری از تکنولوژی جدید به عنوان راهکار بلندمدت برای حل بحران آب به شمار میرود.
وی افزود: من به بحران آب اعتقاد ندارم بلکه معتقد هستم که بحران مدیریت منابع آب موجب بروز این مشکلات شده است. همان طور که گفتم ما با یک مسئله اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در حوزه آب رو به رو هستیم.
رئیسی اردکانی اضافه کرد: به عنوان مثال در کشور ما بهرهبرداری از منابع آب زیرزمینی حتی به صورت غیرقانونی پشتوانه مردمی دارد و حتی میتوان گفت مدیریت خوبی در میزان مصرف سرانه آب شرب وجود ندارد.
وی اظهار کرد: در کشورهای توسعه یافته میزان مصرف سرانه آب شرب ۱۵۰ لیتر در ثانیه است اما در کشور ایران میزان مصرف سرانه آب ۲۵۰لیتر در ثانیه است؛ در واقع ما صد لیتر آب در ثانیه بیشتر مصرف می کنیم.

مجهز کردن ساختمان ها به تجهیزات و سیستم های صرفه جویی در آب

او بیان داشت: در منازل باید از تجهیزاتی استفاده کنیم که آب کمتری مصرف میکنند. این تجهیزات در حال حاضر موجود است و میتوانیم برای تجهیز ساختمانهای جدیدی که ساخته می شود از این وسایل و از سیستم صرفه جویی در آب استفاده کنیم. شرایط و امکان اجرایی شدن این راهکارها باید در کشور فراهم شود.
رئیسی اردکانی یادآور شد: ما حدود چهارده میلیون دانشجو داریم و از صدها سربازخانه در کشور بهره میبریم. لذا میتوانیم فرهنگ استفاده از سیستمهای صرفه جویی در آب را از مدارس، ادارات، دانشگاهها و سربازخانهها آغاز کنیم.
وی ادامه داد: تا زمانی که این مسائل ابتدایی حل نشود نباید ناشکری کنیم و از بحران آب سخن بگوییم و گناه را گردن تغییر اقلیم بیاندازیم. مطالعات ما در حوزه آب نشان میدهد این مشکلات به دلیل تغییر اقلیمم ایجاد نشده است بلکه بحران آب ناشی از عدم مدیریت صحیح در این حوزه است.
رئیسی اردکانی بیان کرد: تا زمانی که از تکنولوژی روز دنیا به خوبی استفاده نکنیم سخن گفتن از بحران آب صحیح نیست. در واقع باید بگوییم بحران مدیریت منابع آب موجب بروز مشکلات در این بخش شده است. هرچند خشکسالی پدیده طبیعی است که نمیتوان بروز این پدیده را انکار کرد. اما در کشورهای توسعه یافته برای حل بحران خشکسالی و آگاه سازی مردم در این زمینه برنامهریزی مدون و منسجمی وجود دارد. اما ما از برنامه اساسی برای سطوح مختلف خشکسالی برخوردار نیستیم.
وی ابراز کرد: امیدوارم تغییر و تحول اساسی و زیربنایی برای حل بحران آب ایجاد شود و باز هم تأکید می کنم که این بحران زمانی حل خواهد شد که شاهد هماهنگی و همدلی بین دستگاه های متولی که به صورت مستقیم و غیرمستقیم مسئولیتی در این زمینه دارند باشیم.

حل بحران آب نیازمند برنامه ریزی مدون

رئیسی اردکانی با اعتقاد به اینکه برنامههای حوزه آب برنامه های کوتاه مدتی نیستند، گفت: اصول کار این است که مسائل مربوط به آب با توجه به برنامه آمایش سرزمین، دیدگاهها و پروژه های علمی و با بهرهگیری از طرحهای تأیید شده توسط کارشناسان و متخصصان در زمینه های مختلف حل شود و حتی قبل از اجرای هر طرح اثرات زیست محیطی و مشکلات این طرحها نیز بایستی مورد بررسی قرار بگیرد.
وی افزود: حل بحران آب نیاز مبرمی به برنامهریزی جامع و بلندمدت دارد. اما در برخی مواقع به دلیل شرایط و فشارهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی در کشور و تقاضا و درخواستهای مردم، طرحهای خلق الساعه زیادی برای رضایت مردم اجرا میشود که در کوتاهمدت و به صورت مقطعی منجر به حل مشکل یک منطقه میشود اما اجرای این طرح ها موجبات بروز مشکلات عدیده ای در آینده خواهد شد.

انتهای پیام/

63 / 100
مقاله قبلی۱۰۰ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض فرسایش بادی و آبی
مقاله بعدیحیوانات هم از زمین سهمی دارند

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید