هدررفت آب در ایران ۵ برابر آلمان

0
میزان هدررفت آب در کشور نزدیک به پنج برابر کشور توسعه‌یافته آلمان است. درحالی که متوسط بارش سالانه در آلمان سه برابر متوسط بارش در ایران برآورد می‌شود.
به گزارش مزرعه سبز به نقل از بازار، با وجود اینکه کشور با بحران شدید آبی دست و پنجه نرم می کند، میزان هدر رفت آب در ایران بسیار بالاتر از کشورهای با حجم بارندگی مناسب گزارش شده است.
شرکت آب و فاضلاب کشور می گوید که در سال ۱۳۹۹ بیش از یک میلیارد و ۱۳۱ میلیون مترمکعب از هشت میلیارد و ۳۷۹ میلیون مترمکعب آب شرب تصفیه‌شده در قالب هدررفت ظاهری به دست مصرف‌کننده نهایی نرسیده است.
بر اساس این آمار، تفکیک میزان هدررفت ظاهری بیانگر آن است که ۴۱۱ میلیون مترمکعب از میزان هدررفت آب ظاهری کشور مرتبط با مصارف غیرمجاز است، ۱۹ میلیون مترمکعب مرتبط با خطای مدیریت داده‌ها و سیستم به حساب می‌آید و ۵۲۸ میلیون مترمکعب دیگر نیز به دلیل عدم دقت تجهیزات اندازه‌گیری هدر می‌رود و هدررفت آب به معنای تولید فاضلاب بیشتر است. این میزان شامل ۱ /۳۹ درصد از منابع سطحی و ۹ /۶۰ درصد از منابع زیرزمینی تامین شده است.
علاوه بر این، میزان آب نشت‌شده در کل شبکه آب و فاضلاب کشور تحت عنوان هدررفت واقعی در سال ۹۹ به یک میلیارد و ۲۵۷ میلیون مترمکعب می‌رسد.
از این میان ۱۳۵ میلیون مترمکعب از هدررفت واقعی متعلق به نشت از خطوط انتقال، ۵۰۹ میلیون مترمکعب نشت از شبکه توزیع، ۵۷۶ میلیون مترمکعب نشت از انشعابات مشترکان، ۲۴ میلیون مترمکعب نشت از مخازن و در نهایت ۱۳ میلیون مترمکعب ناشی از سرریز مخازن است، .که به این ترتیب می توان دریافت که سهم هدر دادن بخش دولتی و مدیریت آب به مراتب بیشتر از مردم است.
بر این اساس میزان هدررفت آب در کشور در قالب آمار آب بدون درآمد نزدیک به پنج برابر کشور توسعه‌یافته آلمان است. این در حالی است که متوسط بارش سالانه در آلمان سه برابر متوسط بارش در ایران برآورد می‌شود. بر اساس بررسی به‌دست‌آمده از شرکت آب و فاضلاب کشور، ایران از ۱۷ کشور اروپایی با سرانه بارش بسیار بیشتر از ایران، درصد هدررفت بالاتری را به ثبت رسانده است.
مقاله قبلیفعالیت ۴۵۰ پهپاد در بخش کشاورزی
مقاله بعدیافزایش بهره‌وری، راهکار پایداری تولید دام و طیور

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید