نیاز به واردات شکر نداریم

0
به گفته بهمن دانایی، دبیر انجمن کارخانجات قند و شکر ایران، حداقل تا تابستان ۱۴۰۱ نیازی به واردات شکر نداریم و حداکثر قیمت شکر یک کیلوگرمی برای مصرف کننده نهایی ۱۶ هزار تومان است.
دبیر انجمن کارخانجات قند و شکر ایران با انتقاد از مطرح کردن برخی از مباحث غیرکارشناسی مبنی بر افزایش قیمت شکر گفت: در روزهای اخیر مباحثی در برخی سایت‌ها و رسانه‌ها مبنی بر افزایش قیمت شکر مطرح شده که غیرکارشناسی است و منجر به ایجاد نابسامانی در بازار می‌شود.
دانایی با اشاره به اینکه مصرف شکر در کشور به شدت کاهش پیدا کرده افزود: در حال حاضر باید ماهانه ۱۵۰ هزار تن شکر به بازار تزریق می‌شد اما نیاز کنونی بازار ماهی حدوداً ۱۰۰ هزار تن است و در فصل تابستان نیز در حالی که طبق روال قبل باید در ماه حدود ۲۲۰ هزار تن شکر به بازار تزریق می‌کردیم به زحمت میزان عرضه به ۱۶۰ هزار تن می‌رسید.
دبیر انجمن کارخانجات قند و شکر ایران با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی چغندر قند در اسفند ماه سال گذشته مجدداً افزایش پیدا کرد، افزود: این اتفاق به دنبال درخواست انجمن رخ داد چرا که قیمت اولیه مناسب نبود و منجر به کاهش شدید تولید می‌شد.
این فعال بخش خصوصی توضیح داد: قیمت چغندر پارسال ۶۰۲ تومان بود که به ۱,۳۰۰ تومان افزایش یافت به عبارتی با رشد ۱۰۷ درصدی قیمت در این حوزه مواجه بودیم، ضمن اینکه ۷۰ درصد قیمت تمام شده تولید شکر نیز مربوط به نرخ چغندر قند است. از طرفی هزینه‌های جانبی از جمله گاز و برق نیز افزایش پیدا کرده که همه این مسائل روی قیمت شکر تأثیرگذار خواهد بود. با این حال قیمت این کالا در بازار رشد چشمگیری نداشته و با توجه به افزایش هزینه‌های تولید منطقی بوده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت شکر تولید داخل درب کارخانه بین ۱۲۴۰۰ تا ۱۲,۵۰۰ تومان است، گفت: ما در ماه‌های اخیر با افزایش شدید قیمت جهانی شکر مواجه بودیم به طوری که اگر بخواهیم این محصول را وارد کنیم قیمت هر کیلوگرم از آن درب کارخانه بین ۱۶ هزار تا ۱۶,۵۰۰ تومان تمام می‌شود.
دانایی با اشاره به اینکه شکر تولید داخل ۳۵۰۰ تا ۴ هزار تومان از شکر وارداتی ارزان‌تر است، گفت: قیمت هر کیلوگرم شکر بسته بندی برای مصرف کننده نهایی باید حداکثر ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان باشد و اگر با قیمت بیش از این عرضه می‌شود ایراد از سیستم توزیع در خرده‌فروشی است که باید نظارت و کنترل بیشتری روی آن انجام بگیرد.
وی تاکید کرد: با توجه به تولید و ذخایری که در کشور داریم حداقل تا تابستان ۱۴۰۱ از واردات شکر بی نیاز خواهیم بود و پیش بینی می‌شود بازار این کالا باثبات ترین بازار در بین کالاهای اساسی باشد.

انتقاد نسبت به قیمت خرید تضمینی چغندر

دانایی همچنین درباره اینکه انتقاداتی به قیمت خرید تضمینی چغندر مطرح شده و قرار بود که قیمت این محصول مجدداً تغییر کند، به مهر گفت: پیش جلسه شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک چند روز پیش برگزار شد و در این جلسه بحث بر سر این بود که قیمت چغندر قند بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان افزایش یابد و از ۱,۴۷۳ تومان و دو ریال به ۱۶۵۰ تا ۱,۷۰۰ تومان برسد که پیش بینی می‌کنیم هفته آینده این مساله در جلسه هفته آینده شورای قیمت گذاری محصولات استراتژیک مطرح و نهایی شود.
گفتنی است، امسال مجموع تولید چغندر بهاره و پاییزه 5/6میلیون تن است که از این میزان ۸۷۰ هزار تن شکر تولید می‌شود و با احتساب ۷۰۰ هزار تن استحصالی از ۷ میلیون تن نیشکری که در سال جاری داریم، مجموع تولید شکر امسال به یک میلیون و ۵۷۰ تا یک میلیون و ۵۸۰ هزار تن می‌رسد.
مقاله قبلیدر آی فارم چه می گذرد
مقاله بعدیخسارات بالای کشاورزان از قطعی برق

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید