گندم‌هایی که تا 96 درصد نیترات موجود درخاک را جذب می‌کند

0
در 30 سال گذشته مقادیر نیترات به دلیل افزایش استفاده از کودهای ازته به شکل فزاینده‌ای در دنیا بالا رفته که یکی از عوامل آن توسعه کشت ذرت و سویا در جهان است. در تحقیقی که طی سه سال توسط محققان دانشگاه مینه‌سوتای آمریکا انجام شده وامیدوارند تا آن را در مناطق دیگر توسعه دهند.
خاک و اب چاه‌های آلوده شده توسط آلاینده‌های نیتراتی با کشت یک نوع گندم کاملا پاک شده‌اند. یک واریته از گندم‌های چندساله به نام علمی «thinopyrum intredium» یا «Kernza »که در مساحتی چند هکتاری در اطراف چاه‌های آلوده به نیترات، همراه با محصولاتی دیگر نظیر ذرت و سویا کشت گردیده، موجب پاک‌سازی خاک اطراف چاه‌ها و همچنین آب آن‌ها شده است. طی این دوره سه ساله از کشت گندم مذکور، آلودگی به نیترات در خاک مزارع ذرت تا 96 درصد و در مزارع سویا تا 86 درصد کاهش یافته است.

گندم‌های جاذب آلودگی آب و خاک

این میزان از کاهش یک آلاینده نیترات در خاک و آب نشان داده که حتی کشت مقادیر اندکی از این گندم قادر است تا سلامت آب را تامین و از هزینه کردن میلیون‌ها دلار برای پاک‌سازی نیترات از آب‌ها، جلوگیری به عمل آورد. خواص جذب‌کنندگی آلاینده‌های این گندم موجب تقاضای گسترده برای گندم kernza گردیده و کشاورزان برای کشت آن در اطراف چاه‌های آب خود در مزارع ذرت و سویا علاقه‌مندی بسیاری نشان داده‌اند.
نظریه کلی بر آن است تا اجرای این طرح بر روی آب‌های آشامیدنی شهرها و تاثیرات آن مشاهده شود. هدف از کشت این گندم، جایگزین کردن آن با ذرت و یا سویا نیست بلکه اجرا و رعایت یک تناوب چندساله از طریق کشت این گندم در مجاورت چاه‌های آب است. این گندم به منزله یک ضربه‌گیر یا «کاهنده» اثر کودها و جلوگیری از نشت آنها به آب‌های زیرزمینی و حفاظت از محصولات عمل می‌کند.

 

مهندس مهدی رجول دزفولی

مقاله قبلیچای دومین نوشابه جهانی
مقاله بعدیرئیس جمهور غذا ساز

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید