رهبری زنان در تعاونی های کشاورزی

0

Agriterra خط سیری برای رهبری زنان ایجاد کرده است تا شکاف جنسیتی را در تعاونی های کشاورزی کاهش یابد.

حضور و مشارکت زنان در شرکت های تعاونی و کشاورزان در اکثر مناطق جهان کم است. زنان بیش از 70٪ نیروی کار کشاورزی را تشکیل می دهند و در مناطق روستایی این تعداد گروه نسبتاً زیادی را شامل می شود. آنها علی رغم بزرگترین نیروی کار، آن سوی نمایندگی غیر رسمی و تصمیم گیری قرار دارند. آنها اغلب از حقوق زمین، مالکیت زمین، دسترسی به بودجه، دسترسی به آموزش و غیره محروم هستند.
اعتقادات فرهنگی زنان را در موقعیتی رو به عقب قرار می دهد و به آنها به عنوان كسانی كه از امور داخلی خانه مراقبت می كنند و نه در امور اقتصادی نگاه می شود. البته آنها بیشتر وقت خود را به عنوان نیروی كار در بخش كشاورزی، سرمایه گذاری می كنند، اما از داشتن سهم عادلانه ای از منافع اقتصادی ناشی از آن محروم هستند.
کشاورزی فرصت های خوبی برای توسعه فراهم می آورد و ارتباط اقتصادی بخش کشاورزی، به ویژه در آفریقا، پیشرفت زیادی خواهد داشت.

تحقیقات ثابت کرده است که اگر زنان دسترسی مساوی به منابع مورد نیاز داشته باشند، تولیدات آنها بیش از 20 تا 30 درصد بیشتر از مردان است.

زنان 90% پول خود را برای جامعه و خانواده سرمایه گذاری می کنند، این در حالی است که مردان فقط 45% آن را مجددا سرمایه گذاری می نمایند. تعصبات جنسیتی فرهنگی تا حد زیادی بر حضور کم زنان در تعاونی ها تأثیر می گذارد.
با این حال، اگر زنان و مردان، دختران و پسران از این موضوع آگاه باشند و به پتانسیل استفاده نشده زنان پی ببرند، بستن شکاف جنسیتی به خوبی امکان پذیر است.
مسیر حرکت زنان در Agriterra با هدف تمرکز بر آفریقا به کاهش شکاف جنسیتی کمک زیادی می کند.
این خط سیر با شناسایی سازمانهایی آغاز می شود که نسبت به پرداختن به این موضوع اظهار آمادگی می کنند و تأیید می کنند که شرایط فعلی باید تغییر کنند. نمایندگان (زنان و مردان) می توانند درآموزش اولیه سه روزه رهبری زنان شرکت کنند. این آموزش بر درک شکاف جنسیتی موجود متمرکز است و شرکت کنندگان را از این امر و توانایی بالقوه خود برای غلبه بر آن آگاه می کند.

 آموزش  به ایجاد فضای بیشتر برای دیده شدن زنان به عنوان اعضای کامل و مورد نیاز تعاونی ها متمرکز است.

همچنین می اموزد که زنان را توانمند سازید تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند، بایستند و رهبر شوند و اجازه دهند بحث در مورد این موضوع با مردان نیز آغاز شود.
برنامه های عملیاتی ایجاد شده است که اغلب شامل اقداماتی مانند ایجاد یک فضای امکان پذیر برای افزایش مشارکت زنان در هیئت مدیره، حساسیت زنان و مردان در مورد شکاف های جنسیتی، بسیج زنان برای عضویت در تعاونی ها به عنوان اعضای کامل و رهبران است. آینده دارترین یا با استعدادترین رهبران زن یا رهبران بالقوه برای حضور در اولین دوره رهبری زنان مسترکلاس در نایروبی از 1 تا 6 مارس2020 انتخاب شدند.
دوره رهبری زنانه 5 روزه مستر کلاس برای 14 رهبر تعاونی، از 3 کشور و به نمایندگی از 11 سازمان انجام شد. این مسترکلاس با همراهی یک مشاور، برت اوربیک؛ یک مربی/ مربی باتجربه و متخصص در زمینه تنوع و رهبری در زمینه ایجاد اشتراک، برتکن د لید؛ مشاور بازرگانی آگریتراو رهبر و مدیر برنامه خانم، استلا نیاگاه و همچنین مشاور بازرگانی آگریترا کنیا طراحی شده است.
از همه شرکت کنندگان یک تست شخصیت گرفته شد و مشخصات آنها توزیع و توضیح داده شد.این یک چشم هم چشمی آشکار برای همه بود، اولین باری بود که “چنین تجزیه و تحلیلی” صورت می گرفت. این روش به شما امکان می دهد خود را بهتر بفهمید و بیاموزید که چگونه می توانید از ویژگی های شخصیتی خود برای مثال در هیئت مدیره یا به عنوان یک عضو گروه استفاده کنید.
مدل MAFSAC (پیام دادن، گوش دادن فعال، سوال پرسیدن بیشتر، جمع بندی، توافق و نتیجه گیری) ابزار مورد استفاده در ارتقا مهارت های رهبری است. شرکت کنندگان متوجه شدند که مراحل خاصی از MAFSAC حذف شده است (مانند پرسیدن بیشتر، جمع بندی، نتیجه گیری).
تمرین بی پایان با این مدل در حین تمرین ها و نقش بازی کردن ها، به موضوعاتی مانند سبک های رهبری، انگیزه، متقاعد کردن، بازخورد و مذاکره می پردازد، و منجر به درک و درونی سازی قدرت مدل MAFSAC می گردد.
از طریق داستان نویسی، همه شرکت کنندگان سفر خود را در زندگی به جایی که اکنون به عنوان یک زن هستند، به عنوان یک رهبر تقسیم بندی کردند. این مدل الهام بخش بود و بینشی بهتر از ابعاد فرهنگی و شخصی رهبر را نشان می داد. در پایان دوره مستر کلاس، همه شرکت کنندگان برنامه های عملیاتی SMART خود را ارائه دادند.
این پیگیری توسط یک دوست و / یا سیستم راهنمایی( پشتیبانی)، یک مکالمه سه ماهه از طریق اسکایپ با نمایندگان منتخب از هر کشور و با مدیر برنامه Agriterria انجام می شود و توسط مشاوران تجاری در مراکز نیز بطور منظم پیگیری می گردد.
گروه های دو نفره دوستان و مربیان با استفاده از یک روند طبیعی شکل می گیرد زیرا به شدت بر اساس اعتماد و “کلیک” های شخصی است. اکنون برنامه و مطالب آموزشی مسترکلاس با توجه به بازتاب، بازخورد و نکات مهم شرکت کنندگان، بهتر تنظیم می شوند.اما می توانم با اطمینان بگویم که این یک برنامه کاملاً پیشرفته با رویکرد مناسب برای گروه هدف است.
نتیجه این کار، گروهی از زنان بسیار شاد، توانمند و با الهام از اعتماد به نفس و جاه طلبی هایی بودند که به برنامه های عملی تبدیل شده و با یک چمدان پر از انرژی، ایده، ابزار و عضویت در یک گروه همسالان قوی که همیشه می توانند با آنها تماس بگیرند.

 

منبع: اگرتریا
نویسنده: برتکن د لیدی، مشاور تجاری اگریتریا
مترجم: معصومه صالحی وزیری

56 / 100
مقاله قبلیبنیانگذار کمربند سبز در آفریقا و اولین زن آفریقایی برنده جایزه صلح نوبل
مقاله بعدیزیربنای تولید و پرورش سگ مدرن

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید