روز جهانی کوهستان 2020

0

نیمی از مناطق مختلف تنوع زیستی جهان کجاست؟

در کجا می توان هزاران نوع میوه، سبزیجات، غلات، حبوبات، دانه ها، مغزها، نژادهای مختلف حیوانات، ماهی، عسل، حشرات و قارچ ها را یافت؟
در کجا یک سوم گونه های گیاهی یافت می شود؟
پاسخ این است: کوه ها!

 

تنوع زیستی در کوهستان موضوع روز جهانی کوه امسال است که در 11 دسامبر جشن گرفته خواهد شد.روز جهانی کوهستان 2020 روز بزرگداشت تنوع زیستی غنی در کوهها و توجه و رسیدگی به تهدیداتی که با آن روبرو می شود.
کوه ها در برخی از نقاط جهان چشم اندازهای بی نظیر و چشمگیر و بزرگی دارند. توپوگرافی منحصر به فرد، طیف فشرده ای از انواع مختلفی از اقلیم های آب و هوایی و دوری آنها، شرایط را برای طیف گسترده ای از اشکال زندگی فراهم کرده است.

 

تنوع زیستی شامل انواع اکوسیستم ها، گونه ها و منابع ژنتیکی است و کوه ها دارای تنوع بومی هستند. توپوگرافی متمایز از نظر ارتفاع، شیب و قرار گرفتن در معرض کوه های دیگر، فرصت هایی را برای پرورش انواع محصولات با ارزش باغداری، دام و گونه های جنگلی فراهم می کند.

کوهها 15% جمعیت جهان را در خود جای داده است، تقریبا 85% از گونه های دوزیستان، پرندگان و پستانداران جهان در مناطق کوهستانی زندگی می کنند.همچنین 40 % از جنگل ها در مناطق کوهستانی هستند.

به عنوان مثال، دامداران کوهستانی در پاکستان، منبعی از منابع ژنتیکی دام بسیار ارزشمندی دارند که دارای ویژگی های خاصی در میان حیوانات است، از جمله انعطاف پذیری در مقابل بیماری، که به سازگاری با تغییر آب و هوا نیز کمک می کند.
تقریبا 70 درصد از زمین کوهستان برای چرا استفاده می شود و کودی را فراهم می کند که حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد. دام نه تنها مواد غذایی مهمی مانند شیر، کره و گوشت تولید می کند، بلکه تولید کننده محصولاتی از جمله با ارزش ترین نخ ها مانند پشم ترمه نیز می باشد.

60-80% کل منابع آب شیرین از سرچشمه های کوهستان

با این حال، تغییرات آب و هوایی، شیوه های کشاورزی ناپایدار، استخراج معادن تجاری، قطع درختان و شکار غیرقانونی صدمات زیادی به تنوع زیستی کوهستان وارد کرده است. علاوه بر این، استفاده از زمین و تغییر پوشش زمین و بلایای طبیعی، از بین رفتن تنوع زیستی را تسریع می کند و به ایجاد یک محیط شکننده برای جوامع کوهستانی کمک می کند.

 

تخریب اکوسیستم، از خسارات معیشتی و مهاجرت به کوهها، منجر به کنار رفتن شیوه های فرهنگی و سنت های باستانی شده است که توانسته چندین نسل تنوع زیستی را پایدار نگه دارد.مدیریت پایدار تنوع زیستی کوهستان به طور روز افزونی به عنوان یک اولویت جهانی شناخته شده است.
چهار هدف از 15 هدف توسعه پایدار، با توجه به ارتباط جهانی آن، به حفاظت از تنوع زیستی کوهستان اختصاص دارد.تنوع زیستی در همه اکوسیستم ها مورد توجه است، سازمان ملل متحد هم از سال 2021 تا 2030 را دهه سازمان ملل در مورد ترمیم اکوسیستم اعلام کرده است و دولت ها نیز آماده می شوند تا در پانزدهمین نشست کنفرانس گروهها (COP 15) برای کنوانسیون تنوع بیولوژیکی (CBD) چارچوب جهانی تنوع زیستی جهان پس از 2020 را تصویب کنند.
با توجه به اینکه تنوع زیستی کوهستان موضوع پیشنهادی برای سال 2020 است، کشورها، جوامع و سازمانها می توانند روز جهانی کوه را از طریق موضوعی که بیشتر با وضعیت آنها مرتبط است جشن بگیرند.

منبع: فائو
مترجم: معصومه صالحی وزیری


(15th meeting of the Conference of the Parties (COP 15
(The Convention on Biological Diversity (CBD

مقاله قبلیبه مناسبت روز جهانی خاک
مقاله بعدیپرورش برنج به همراه اردک ، آزولا و ماهی

پاسخ شما

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید